KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6093578
*
nr 609 3578
Björn Wessman
(f. 1949), Sverige
Gouache, B Wessman, Komposition, 33x24
Björn Wessman, svensk målare född i Hässleholm, Skåne 1949.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 november 2009
kl 17:47:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/11 20:24:34
1
100 kr
6/11 02:56:41
2
150 kr
7/11 07:32:03
1
250 kr
8/11 20:25:43
2
250 kr
8/11 20:26:15
2
300 kr
9/11 07:41:15
1
350 kr
9/11 12:43:24
3
500 kr
9/11 16:09:56
1
450 kr
9/11 16:31:11
4
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Björn Wessman
Björn Wessman, svensk målare född i Hässleholm, Skåne 1949.
Läs mer om Björn Wessman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller b wessman björn wessman gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25
*
Björn Wessman
Björn Wessman, svensk målare född i Hässleholm, Skåne 1949.
Läs mer om Björn Wessman
nr 609 3578
Björn Wessman
(f. 1949), Sverige
Gouache, B Wessman, Komposition, 33x24
Björn Wessman, svensk målare född i Hässleholm, Skåne 1949.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 november 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/11 20:24:34 | 1 | 100 kr |
6/11 02:56:41 | 2 | 150 kr |
7/11 07:32:03 | 1 | 250 kr |
8/11 20:25:43 | 2 | 250 kr |
8/11 20:26:15 | 2 | 300 kr |
9/11 07:41:15 | 1 | 350 kr |
9/11 12:43:24 | 3 | 500 kr |
9/11 16:09:56 | 1 | 450 kr |
9/11 16:31:11 | 4 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Björn Wessman
Björn Wessman, svensk mÃ¥lare född i Hässleholm, SkÃ¥ne 1949.Läs mer om Björn Wessman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller b wessman björn wessman gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25